Nowi nie tracą preferencji przez zatrudnianie w trakcie roku
Żeby stosować estoński CIT, nie jest wymagane, żeby co roku w okresie przejściowym, każdy pracownik nowo zatrudniony na umowę o pracę przepracował 300 dni.
Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 20 października 2023 r. (0114-KDIP2-2.4010. 443.2023.1.RK).
W sierpniu 2023 r. spółka wystąpiła o interpretację w zakresie spełnienia jednego z warunków wymaganego dla zachowania prawa do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, czyli tzw. estońskiego CIT.
Firma wyjaśniła, że działalność rozpoczęła w kwietniu 2022 r. i od początku korzysta z estońskiego CIT. Tłumaczyła, że w pierwszym niepełnym roku nie zatrudniała nikogo. W drugiej połowie 2023 r. planuje zatrudnić pracownika niebędącego udziałowcem na umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Ponadto zakłada zatrudnienie przynajmniej jednego nowego pracownika niebędącego udziałowcem na umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy w każdym kolejnym roku podatkowym, tj. 2024 i 2025.
Spółka była przekonana, że w roku podatkowym trwającym od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r. oraz w kolejnych będzie spełniać warunek zatrudnienia wyrażony z art. 28j ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT. Podkreśliła przy tym, że wypełnia wszystkie inne warunki do korzystania z opodatkowania w zryczałtowanej formie.
Zdaniem podatniczki jeśli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta